Dieta jest kluczowa w utrzymaniu zdrowia. Ważne jest więc przykładanie wagi do tego, co jemy. Okazuje się, że chorzy na serce powinni jeść to mięso, choć obecnie nie jest zbyt popularne. O jakim mięsie mowa i jaki ma wpływ na nasze zdrowie? Odpowiadamy.Drób, wieprzowina i wołowina to najpopularniejsze mięsa. Pierwsze dwa są stosunkowo tanie, więc są najczęstszym wyborem. Jeśli jednak chcemy lepiej zadbać o swoje zdrowie, powinniśmy wybrać gęsinę. Dawniej była niezwykle popularna, a dziś rzadko gości w naszych domach. A to duży błąd.
Obwisłe ramiona nazywane są pelikanami. Wisząca, wiotka skóra jest problemem wielu osób i wprawia je w kompleksy, gdyż może wyglądać mało estetycznie. Co ciekawe, w wielu przypadkach wcale nie potrzebujemy medycyny estetycznej, by się ich pozbyć. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie na ćwiczenia. Zawsze jest dobry czas na to, by zadbać o sylwetkę i zdrowie. Wisząca skóra na ramionach może być impulsem do ćwiczeń. Wystarczy tylko kilka minut dziennie, by z dużym prawdopodobieństwem pozbyć się niechcianego problemu. Podpowiadamy, jakie są najlepsze ćwiczenia na pelikany.
SIBO to zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, które charakteryzuje się nadmierną ilością bakterii w jelicie cienkim. W przypadku tego schorzenia niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Pozwala zmniejszyć przykre dolegliwości i co za tym idzie – odzyskać radość z życia. Zespół rozrostu bakteryjnego nie należy do częstych chorób przewodu pokarmowego, jednak są osoby, które się z tym zmagają. Jeśli podejrzewamy, że możemy zmagać się z SIBO, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i zadbać o odpowiednią dietę. Podpowiadamy, co jeść, a czego nie, na diecie SIBO.
Rak to choroba, której obawia się każdy z nas. Nic dziwnego – atakuje często i potrafi być naprawdę bezlitosna. Okazuje się jednak, że niektóre przyzwyczajenia mogą być pomocne w uniknięciu choroby. Podpowiadamy, czego nie znosi rak. Jak podaje zwrotnikraka.pl, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała raport dotyczący epidemiologii 36 nowotworów w 185 krajach świata. Pomiędzy rokiem 2012 i 2022 liczba nowych zachorowań wzrosła o 50%, a liczba zgonów o około 18%. Niezwykle ważna jest więc świadomość, że choć częściowo możemy wziąć sprawy w swoje ręce.
Właśnie rozpoczął się sezon na śliwki i chociaż to owoce pełne cennych składników odżywczych i witamin, niektórym mogą poważnie zaszkodzić. Osoby cierpiące na te schodzenia powinny zachować szczególną ostrożność, jeśli mają ochotę na śliwki.
Babka płesznik to roślina, która zdobywa coraz większą popularność dzięki swoim właściwościom wspierającym zdrowie jelit i odchudzanie. Jej nasiona są bogatym źródłem błonnika, a ich regularne spożywanie może pomóc nie tylko w regulacji wypróżnień, ale także w kontroli wagi. Jej nasiona kryją w sobie sekret, o którym wiele osób zapomina – zawierają więcej rozpuszczalnego błonnika niż popularne siemię lniane czy płatki owsiane! Związki zawarte w nasionach działają jak naturalny środek na zaparcia, ale to nie jedyna ich zaleta. Badania sugerują, że babka płesznik może również wpierać regulowanie poziomu cukru we krwi i łagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Migreną określamy napadowe bóle głowy o umiarkowanym lub też dużym natężeniu. Towarzyszy im m.in. nadwrażliwość na dźwięki i światło, ale też nudności czy wymioty. Zdarza się, że osoby cierpiące na to schorzenie, nie potrafią normalnie funkcjonować czy wykonywać codziennych obowiązków. Istnieją pewne sposoby, które mogą złagodzić migrenę, a można to zrobić za pomocą odpowiedniej diety. Dietetyczka - prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska zdradziła za pośrednictwem Instagrama, jakie produkty mogą pomóc zniwelować migrenowy ból głowy.
Dbanie o mózg powyżej 35. roku życia jest szczególnie ważne. W końcu to czas, gdy ten zaczyna się starzeć i wymaga od nas stymulacji. W jaki sposób pobudzić mózg do produkcji neuronów? Neurolożka zdradza kilka prostych sposobów. Mózg składa się nawet ze 100 mld neuronów, które powstają jeszcze przed tym, jak pojawimy się na świecie. Różne czynniki zewnętrzne i starzenie się organizmu sprawiają jednak, że obumierają. Na szczęście mózg jest w stanie „wyprodukować” nowe neurony. Musimy mu jednak w tym pomóc. Neurobiolożka Emily McDonald, która edukuje na TikToku, wyjaśnia, w jaki sposób można pobudzić mózg do produkcji neuronów, czyli neurogenezy.
Cebula to nieodłączny składnik wielu potraw, ale czy wiesz, że sposób jej obróbki może wpływać na wartość odżywczą? Naukowcy ostrzegają przed zbyt długim smażeniem czy pieczeniem cebuli, co może prowadzić do utraty cennych składników. Niewłaściwe przygotowanie cebuli może przynieść więcej szkody niż pożytku. Niewłaściwa obróbka termiczna prowadzi do niszczenia witamin i związków mineralnych, które są ważne dla naszego zdrowia.
Ten owoc w ostatnich latach zdobył niebywałą popularność. Awokado jest cenione ze względu na wyjątkowy, delikatny smak, ale i zalecane przez specjalistów od żywienia. To skarbnica zdrowych tłuszczy, które korzystnie wpływają na poziom cholesterolu, a także wielu witamin i minerałów.Nie każdy jednak może i powinien jeść awokado. Są takie schorzenia, przy których jest to odradzane. Przykładem mogą być choroby nerek, ale lista jest dłuższa.
Polacy uwielbiają ziemniaki. Niestety nie zdają sobie sprawy, że niektóre z nich są silnie toksyczne. Chodzi o ziemniaki, które zawierają niebezpieczny składnik – solaninę. Spożywanie jej w dużych ilościach może doprowadzić do ciężkiego zatrucia, choroby nerek, śpiączki, a nawet śmierci. Jak wybierać ziemniaki, aby tego uniknąć?
Polacy jedzą ten produkt na potęgę, choć jest bardzo niezdrowy. Z raportów wynika, że przeciętny Polak spożywa go rocznie aż 44,5 kg. Efektem są groźne choroby takie jak cukrzyca typu 2, rak trzustki czy otyłość. Niestety, mimo świadomości zagrożeń, wielu Polaków nie rezygnuje ze swojego "słodkiego nałogu".
Kawa, chociaż jest używką, może być zdrowa. Lekarze i dietetycy coraz częściej doceniają jej liczne zalety. Ten napój nie tylko dodaje energii, ale również zwiększa koncentrację i zmniejsza ryzyko niektórych chorób, a jeśli dodamy do niego szczyptę kurkumy, zmieni się w prawdziwy eliksir zdrowia.
Kurki są nie tylko pyszne, kuszą aromatem i pięknym kolorem, ale również i zdrowe. Posiadają witaminę D, prozdrowotne antyoksydanty, a w dodatku pomagają też zwalczać pasożyty. Dlaczego jeszcze warto sięgać po te grzyby oraz kto nie może ich jeść?
Naukowcy odkryli, że oliwa z oliwek działa na mózg jak odżywka. To pierwsze badanie dowodzące, że osoby regularnie spożywające oliwę z oliwek mają mniejsze ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne mózgu, w tym na Alzheimera i demencję. Jak to możliwe? Zostańcie z nami.
Efekt jo-jo jest to wahanie masy ciała, które występuje po zakończeniu diety. Pomimo zredukowania zbędnych kilogramów osobie takiej nie udaje się utrzymać rezultatu i znów tyje. Jednak wystąpienie efektu jo-jo nie oznacza, że walka o wymarzoną sylwetkę została przegrana. Wystarczy zmienić taktykę. O tej najlepszej opowiedziała w rozmowie z Pacjentami Katarzyna Sobolewska, ekspertka w zakresie dietetyki i psychodietetyki.
Z początkiem stycznia 2025 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące świadczenia honorowego dla tych osób, które ukończyły 100 lat. Jak ogłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że świadczenia będą zagwarantowane ustawowo i co roku mają przysługiwać waloryzacji.Warto wspomnieć, że obecnie ok. 6 tysięcy stulatków korzysta z tego wsparcia, natomiast liczba ta będzie stopniowo rosła. Średnia długość życia w Polsce systematycznie wydłuża się. Jakie są sposoby, by żyć długo i zdrowo?
Mleko to jeden z podstawowych produktów spożywczych, ceniony za swoje właściwości prozdrowotne. Często gości na naszych stołach w różnej formie – od płatków śniadaniowych po sosy i koktajle. Są jednak artykuły spożywcze, z którymi – jeśli nie chcemy mieć problemów trawiennych, mleka lepiej nie łączyć.
Mięso samo w sobie jest bardzo zdrowe i pożywne. W Polsce często gości na stołach jako główny składnik obiadów, ale jedno połączenie może powodować problemy żołądkowo-jelitowe. Mowa o połączeniu mięsa z dodatkami bogatymi w skrobię, co może spowalniać trawienie, przez co posiłek może zalegać i gnić w jelitach, powodując przykre dolegliwości, np. zaparcia czy wzdęcia.
Ta przekąska w PRL-u była spożywana przez ludzi w każdym wieku, zachwycali się wszyscy od najmłodszych po najstarszych. Choć teraz nieco wyszła z łask, warto od czasu do czasu sobie o niej przypomnieć, ponieważ, jak się okazuje, ma bardzo dobry wpływ na jelita.
Owsianka to pyszne i odżywcze śniadanie, jednak doskonale smakuje również podana na deser i kolację. Warto włączyć ją do swojej diety, a już szczególnie z tym dodatkiem. Odkąd dodaję do niej łyżkę tych ziarenek, a robię to od dobrych kilku lat, w sezonie jesienno-zimowym wcale nie choruję.Taką owsiankę jem nie tylko w chłodne pory roku. Wolę zapobiegać i nabierać odporności przez cały rok. Pomaga mi w tym czarnuszka. Czym są te ziarenka i jakie mają właściwości? Dlaczego warto dodawać czarnuszkę do potraw? Odpowiadamy.
Olej lniany jest wykorzystywany od wieków. Jego wpływające korzystnie na zdrowie właściwości wciąż mają swoich zwolenników, którzy są przekonani, że regularne przyjmowanie jednej łyżeczki dziennie wpłynie pozytywnie nawet na kilka kwestii zdrowotnych. Kto w takim razie powinien go przyjmować?
Anemia, plamki na paznokciach, bóle głowy, kołatanie serca, a nawet obniżenie nastroju. Te pozornie niezwiązane ze sobą objawy łączy jeden składnik. O tym, jak bardzo jest ważny dla zdrowia, wiedzą na pewno kobiety w ciąży. Chodzi o kwas foliowy.Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a zwłaszcza dla układu krwiotwórczego i nerwowego. Co istotne, musimy regularnie dostarczać go sobie z pożywieniem. Zielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe i produkty pełnoziarniste mogą znacznie poprawić nasze samopoczucie i zapobiec poważnym schorzeniom.
Zdrowa i zbilansowana dieta to jeden z czynników, które mają wpływ na długość życia, kondycję, a nawet samopoczucie i wygląd skóry. Okazuje się, że łatwo dostępne w każdym sklepie owoce mogą korzystnie zadziałać w tej kwestii, jeśli tylko wprowadzimy je do swojego jadłospisu. O jakich mowa?
Coraz więcej osób przykłada wagę do tego, jakich produktów używa w kuchni. Chcemy jeść nie tylko mądrzej, ale i zdrowiej. Niestety, niektórych produktów wciąż używamy, i to nagminnie, nie mając pojęcia o tym, że mogą nam szkodzić. Smażenie na tym oleju zdecydowanie warto sobie odpuścić, jeśli nie chcemy się truć. Olej słonecznikowy jest niezwykle popularny. Smaży na nim niemal co druga osoba, nie mając pojęcia o tym, że szkodzi tym swojej rodzinie.Jeśli jesteś jedną z tych osób, koniecznie przestań używać go w ten sposób, ponieważ jest niezwykle szkodliwy, a nawet rakotwórczy.
Gdy tylko wychodzi na scenę, wśród publiczności da się usłyszeć szmer: "Jak ona cudnie wygląda!", "Ależ się trzyma!", "Co za figura!". I nie są to tylko puste komplementy. Majce Jeżowskiej niejedna kobieta szczerze zazdrości młodego wyglądu i zgrabnej sylwetki.A jak ona "to" robi? Okazuje się, że od lat stosuje kilka zasad odnośnie stylu życia i odżywiania. Warto ją naśladować, tym bardziej że wcale nie chodzi o morderczy reżim.
Polacy chętnie jedzą kurczaka i można pokusić się o stwierdzenie, że jest to jedno z naszych ulubionych mięs. Statystyczny Polak je blisko 30 kg rocznie tego produktu. Kurczak poza wartościami odżywczymi, jest mięsem, które można przygotować na wiele sposobów.Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie części kurczaka powinny znaleźć się na naszych talerzach, gdyż gromadzą się na nich pasożyty. O jakich częściach mowa?
Śniadanie uważane jest przez wielu za najważniejszy posiłek w ciągu dnia, który daje energię, aby dobrze i zdrowo rozpocząć dzień. Jednak często w pośpiechu do pracy lub szkoły zapominamy o tym, żeby je zjeść i odpowiednio je zbilansować. Czy faktycznie jedzenie śniadania każdego dnia powinno być nieodłącznym elementem porannej rutyny? Odpowiedź poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z psychodietetykiem SaskaMed Katarzyną Sobolewską.